W dzisiejszym materiale przyglądniemy się tematowi kryptowalut, a dokładnie stablecoinów. Rynek aktywów cyfrowych w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów, znalazł cała masę swoich zwolenników, jak i przeciwników. Znaczna część osób lokuje swoje środki w te uznane za ryzykowne aktywa, równie spora część uznaje je za zbyt nowe i ryzykowne, aby właśnie w nich pokładać swoje środki pieniężne. O co dokładnie chodzi? Czym są kryptowaluty, jak działa ten rynek, jak można na nim zarabiać i czy jest to w ogóle realne? O tym w dzisiejszym materiale!
Kryptowaluty – o co chodzi?
Aby przejśc do tematu tytułowego, mianowicie wyjaśnienia pojęcia stablecoina trzeba najpierw rozpracować temat, czy tak w ogóle są kryptowaluty. To cyfrowe waluty, które działają na podstawie technologii blockchain oraz kryptografii. Nie są one namacalne jak waluty którymi dokonujemy obrotu każdego dnia. Wizualizacja kryptowalut jest jedynie ułatwieniem wyobrażenia sobie tego tematu.
Kryptowaluty są zdecentralizowane, co oznacza, że nie podlegają one pod nadzór żadnej instytucji, jak ma to miejsce w przypadku każdej waluty, która podlega pod nadzór banku centralnego. Mogą być one używane jako środek płatniczy, lub jako sposób na przechowywanie wartości. Są zmienne, niezwykle zmienne i podatne na wydarzenia rynkowe, polityczne i społeczne. Inne aktywa notowane na giełdach zauważalnie wpływają na ich wahania, a wszystko to wpływa na ich uznaną ryzykowność.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kryptowalutach, rynku aktywów cyfrowych, sieci blockchain i wszelkich innych technologiach, koniecznie śledź portal FXMAG. To codzienna dawka nowej wiedzy z rynków, wiadomości o kryptowalutach, analiz, rekomendacji, prognoz. Znajdziesz także wykresy i notowania, co pomoże Ci udoskonalić strategię i działalność inwestycyjną.
Stablecoiny – co to takiego? Jak działają i jak się z nich korzysta?
Stablecoiny to kryptowaluty, które są mocno powiązane z innymi aktywami takimi jak walutami fiat (dolar, euro etc). W przypadku stablecoinów to właśnie surowiec (złoto), obligacje czy waluta jest aktywem bazowym, dzięki czemu łatwiej jest zachować stabilność i zabezpieczenia przed mocnymi zmiennościami. Aby krypotwalut została uznana za stablecoina musi mieć ona oparcie w aktywach, których wartość jest powszechnie uznana. Świetnym przykładem jest tutaj dolar amerykański, który jest także często odniesieniem dla głównych surowców czy innych walut świata.
Do najpopularniejszych stablecoinów zaliczyć możemy między innymi USDC, czyli USD Coin, Tether (USDT), Dai.
Wyróżnić możemy kilka rodzajów stablecoinów, a są to np. takie zabezpieczone walutami fiducjarnym jak USDT, czy wspomniany już USDC. Druga grupą są stablecoiny zabezpieczone krpyotwalutami, które wykorzystują do zabezpieczenia inne kryptowalut, tutaj przykładem jest także wspomniany Dai (Ethereum). Trzecią grupą są stablecoin algorytmiczne, których wartość jest uzależniona od algorytmów regulujących podaż. Istnieje jeszcze czwarta grupa, stablecoinów hybrydowych.